PAINTBALL

cicekli-paintball
 

Paintball Nedir?
Son 20 yıldır dünyada yaygın bir şekilde oynanan, ülkemize sadece 4 yıl önce girmiş olan “Paintball”; bir “takım ve strateji” oyunudur.

Paintball’da her oyuncunun yüzünde, kırılmaz camlı özel bir maskesi ve elinde ise özel, gazlı silahları vardır. Bu silahlar görünümleriyle gerçek silahları andırır, ancak farklı olarak bunlar öldüren mermiler değil; boyayan kapsüller atar. Kapsüller görünüm olarak misketten farklı değildir, üstleri plastik benzeri bir malzeme kaplı olan bu malzeme, doğa dostudur ve çevreyi kirletmeden kendiliğinden yok olur. Kapsülün içindeki boya ise gıda boyasıdır; yani doğaya ve insanlara zararlı değildir, ayrıca giysilerden de ıslak bir bezle dahi kolayca çıkabilir. Oyunun temel kuralı çok basittir; boyanan oyuncu oyundan çıkar; yani o oyun için “ölür”. Tabi sadece yeni oyun başlayana kadar.

Oyunun amacı ise verilen görevi gerçekleştirmektir! Buna “senaryoyu uygulamak” denir. Amacınız; belli bir süre içinde karşı takımın kalesindeki bayrağı ele geçirmek, bir rehineyi kurtarmak, başkanınızı güvenli bir şekilde hedefe ulaştırmak, karşı takımın tamamını elemek, tek başına vurulmadan kalan son kişi olmaya çalışmak, bir kaçağı yakalamak, bir tepeyi savunmak, bir köprüyü uçurmak veya ikili timlere ayrılıp diğer timleri elemek, gibi bir çok seçenekten oluşabilir.

Oyun sırasında hakemler sürekli olarak oyunun akışını kontrol ederler ve kuralların uygulanmasını sağlarlar.

OYUN SENARYOLARI

1. Çift Bayrak
2. Tek Bayrak
3. Bayrağı Kap
4. Başkanı Koru
5. Rehine Operasyonu
6. Son Adam
7. Buddy
8. İki Takım Girer; Bir Takım Çıkar
9. Tavşan Kaç
10. Savunma (Estergon Kalesi)
11. Firar
12. Kwai Köprüsü
13. Kargo
14. Terminator
15. Mutantlar

1. Çift Bayrak: Dünyada en çok oynanan, klasik paintball oyunudur. Takımlar oyun alanının iki ucunda bulunan istasyonlardan başlarlar. Amaç karşı takımın istasyonunda bulunan bayrağı alıp önceden belirlenmiş noktaya getirmektir.
2. Tek Bayrak: Takımlardan birinin bayrağı koruduğu, diğerinin ise ele geçirmeye çalıştığı bayrak oyunudur.
3. Bayrağı Kap: İki takım alanın iki ucundaki istasyonlardan oyuna başlarken ortadaki bir noktada duran bayrağı almaya ve karşı takımın istasyonuna ulaşmaya çalışmaktadırlar.
4. Başkanı Koru: Oyunculardan biri veya isteğe bağlı olarak bir hakem ya da seyirci; “başkan” seçilir. Takımlardan biri “Başkan’ın Adamları” yani korumalarını oluştururken, diğer takım “Saldırganlar” rolünü üstlenmektedir. Senaryonun hedefi başkanı belli bir sürede ana istasyondan çıkartıp, hedef istasyona ulaştırmaktır.
5. Rehine Operasyonu: Bu senaryoda da yine bir oyuncu veya isteğe bağlı olarak bir hakem ya da seyirci; “Rehine” olmakta ve “Hakim Tepe”de “Saldırganlar”ın elinde rehin tutulmaktadır.
“Kurtarıcılar”ın görevi ise verilen süre dolmadan rehineyi “sağlam olarak” kurtarmaktır.
6. Son Adam: Bu oyunda herkes tektir. Süre kısıtlaması yoktur. Elenmeden kalan son oyuncu kazanır. Senaryonun en ilginç yönü “Geçici Anlaşmalar” kuralıdır. Bu kural gereği oyuncular kendi aralarında diğer oyuncuları eleyinceye kadar birlikte çalışmak için geçici olarak anlaşabilirler. Fakat bu anlaşmalara sadık kalmak zorunda değildirler!
7. Buddy: “Son Adam” senaryosuna benzer, ancak bu senaryoda 2 kişilik timler söz konusudur ve geçici anlaşma yapma imkanı yoktur. Elenmeden kalan son tim oyunu kazanır.
8. İki Takım Girer; Bir Takım Çıkar: Aslında klasik bir speedball, “Combat” senaryosu olan oyunun kuralları basittir; oyun alanına 2 takım girer; kalan kazanır!
9. Tavşan Kaç: Oyunculardan biri “Tavşan” olur; diğer oyuncular ise “Avcı”.
10. Savunma (Esteregon Kalesi): Bu senaryoda takımlardan biri “Hakim Tepe”yi savunmakta ancak buradan ayrılamamaktadır.
11. Firar: Karşı takımın bir oyuncusu ‘Kaçak’ olur, diğer takım ise ‘Gardiyanlar’
12. Kwai Köprüsü: Amaç karşı tarafın koruduğu köprüyü “havaya uçurmak”tır. Bunun için bir ses bombasını köprünün ayağına bantlayıp ateşlemek ve patlamadan önce min. 5 m uzaklaşmış olmak gerekmektedir.
13. Kargo: Takımın görevi patlayıcı dolu bir varili tepeye taşımaktır. Elbette kargo isabet almamalıdır!
14. Terminator: Oyunculardan biri Terminator olur ve yok etmeye başlar; durdurmanın tek yolu vardır; elinden vurmak…
15. Mutantlar: 3.Dünya savaşı sonrası insanlarla mutantlar arasında bir savaş sürmektedir. Bu savaşta vurulan insanlar da dönüşüm geçirerek “mutant” olduklarından insanların işi zordur.

PÜF NOKTALARI 

1. Saldırırken mümkün olduğunca “alçak”; keşifteykense “yüksek” durun.
2. ASLA aynı siperin arkasına iki kişi girmeyin.
3. Fırsat buldukça, “koşarken atış” çalışın.
4. Her iki elinizi de kullanarak atış yapmaya alışın. (Siper arkalarında hedef büyütmeden atış yapmanızı sağlayacaktır.)
5. Koşan bir rakibe atış yaparken önüne doğru atış yapın.
6. Siper değiştirirken düz koşmayın. Zig zag yapın.
7. Bir siperin arkasındayken aynı noktadan üst üste iki atış yapmayın.
8. Size atış yapan rakibinizi görmeseniz de ona karşılık verin; bu onu gerecek ve rahat atış yapmasını engelleyecektir.
9. Atış yaparken nişan alın!
10. Siper değiştiren arkadaşınızı atışınızla koruyun.
11. Silahınızın ve özellikle loader’ınızın nerede olduğuna hep dikkat edin. Bunların en çok açık verilen hedefler olduğunu unutmayın!
12. Silahınızı herhangi bir sipere dayayıp orada sabit kalmayın.
13. Aynı siperde uzun süre kalmayın.
14. Siper alırken hiçbir zaman yere ya da sipere yapışmayın. Her zaman etrafınızı görebilecek durumda olun.
15. Her zaman takım arkadaşlarınızla iletişim halinde olun.
16. Mutlaka önceden bir plan yapın ve bunu uygulayın.
17. Ana planda çıkacak sorunlara karşı Acil Durum planlarınız olsun.
18. Öncelikleri belirleyin ve takım elemanlarının her biri bunu bilsin.
19. Rakibinizin zayıf noktalarını belirleyip buralara saldırın.
20. Zafer için gerekirse “feda etmek”ten kaçınmayın.

Siperden Atış 
Oyun alanında kendimizi en rahat hissettiğimiz yerler genelde yapay siperlerin arkasıdır. Ancak bu siperlerde iken yapılan en büyük hata atış sırasında dikey olarak yükselip, siperin üstünden atış yapmaktır. Bunu yaptığınızda önce kafanızın 1/3’lük “kör” kısmı maskenizle birlikte “hey ben geliyorum!” diye rakibinize mesaj vermekte hem de rakibiniz için hedef büyütmektedir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yapmanız gereken tek şey siperin sağından veya solundan yatay yönde hareket ederek atış yapmaktır.

İletişim/Saat yönü 
. Bir siperin arkasındayken rakiplerinizin yerlerini nasıl öğrenebilirsiniz? Tabi ki takım içi iletişim ile! “3’te 2” diye bağıran arkadaşınız, kendisine göre saat 3 yönünde 2 kişi olduğunu söylüyordur. Tabii “saat yönü”nde kastedilen; tam karşınız “saat 12” olmak üzere akrebin gösterdiği yöndür.

Ormanlık Alanda Sızma 
Çalılık ve ağaçlık bir alanda düşman hatlarına sızar veya yaklaşırken, dikkat etmeniz gereken iki nokta vardır; yere yakın olmak ve ses çıkarmamak. Yere yakın olmak için çömelmek en iyi çözümdür. Hızlı ilerler ama görülmezsiniz. Rakiplerinizi görmek için başınızı çıkarıp bakmanıza gerek yoktur; sadece etrafınızı dinleyerek bunu anlayabilirsiniz. Sessiz olmak içinse her adımdan önce bastığınız yerdeki kuru ot ve dallara dikkat etmeniz, gerekiyorsa elinizle temizlemeniz yeterli olacaktır.
Ekip Çalışması 
Son zamanlarda özellikle dikkatimi çeken bir nokta var; oyunlarda ekip çalışması çok az!
Oyuncular genelde bireysel başarı peşindeler; Gerçek ekip operasyonunu bırakın; siper değiştirme sırasında arkadaşına koruma ateşi açanların bile sayısı çok düşük! Genelde oyun öncesi bir karmaşa halinde; “şuraya gidelim, şunu yapalım…” gibi planlar (?!) yapılıyor, ama sıcak temas sağlandığı andan itibaren bütün konuşulanlar unutuluyor. Oyun sırasında iletişim ise sadece anlaşılmayan veya dinlenmeyen(!) bağrışmalar şeklinde olduğundan, takım hareketi kesinlikle söz konusu olamıyor… Bu sorunu çözebilmiş bir kaç takım karşısında da doğal olarak diğerlerinin şansı kalmıyor.

Tünel Görüşü (Tunnel Vision) Her hareketini izlemekte olduğunuz rakibiniz varlığınızdan habersiz kuzu kuzu ilerlemeye devam ediyor. Bir adım daha… ve sonra o sizin… PAT! Her yer turuncu ve oyun dışısınız; çünkü yandan yaklaşan diğer rakibinizi ruhunuz bile duymadı…
Bu durum, kısaca “Tünel Görüşü” olarak adlandırılır. Belli bir hedefe öylesine kilitlenirsiniz ki; sanki o hedefle aranızda görünmez bir tünel oluşmuş, diğer her şey bunun dışında kalıp bulanıklaşmıştır. Dolayısıyla rakiplerin size tehdit oluşturduğunu farkedemez veya fırsatları kaçırırsınız. Çünkü oyundan kopmuş ve tek noktaya saplanıp kalmışsınızdır. Bunu yapmayın; ne field’da ne de gerçek hayatta…

GENEL OYUN KURALLARI 

Hakemlerin kararlarına itiraz edilmez.
Hakemlere atış yapılmaz.
Her takımın bir “Takım Kaptanı” vardır
Her iki takım da başlangıç noktalarının en fazla 1 kol uzağında ve arkasında yer alır, takım kaptanları takımları hazır olduğunda ellerini kaldırarak bunu orta hakeme bildirirler.
Orta hakem sırasıyla şu uyarıları yapar: “Hazır, Maske Tak, Emniyet Aç” ve orta hakemin 1 kez düdük çalmasıyla oyun başlar.
Oyuncu Tüfeğinin veya vücudunun neresinden boyanırsa boyansın elenir.
Oyun “Boya” (Paint) esasıyla oynanır. Oyuncunun elenmesi için vurulan oyuncunun mutlaka boyanması gerekir. Boyandığını hakeme teyit ettirmeden oyundan çıkan oyuncu; “temiz” olsa dahi tekrar oyuna dönemez. Siper vb. gibi engellere çarpıp patlayan kapsüllerden oyuncuya boya sıçramasına “Sprey Etkisi” denir. “Sprey Etkisi” oyuncuyu elemez. Direkt vuruş gereklidir.
Aynı anda iki oyuncu birbirini boyamışsa her ikisi birden elenir.
Bayrak taşıyan oyuncu elenirse bayrağı elendiği noktaya bırakır. Hakem gerek görürse bayrağı görünen bir yere koyabilir.
Oyun alanı dışına çıkan oyuncu elenmiş sayılır.
Elenen oyuncu en kısa yoldan alanı hızla terk eder.
Rakibini boyadığını düşünen oyuncu, hakeme “Hakem, Kontrol” veya “Boya Kontrolü” diye seslenerek kontrol ister. Kontrolü kötü niyetle kullanan oyuncu ihtar alır.
Hakem kontrol edeceği oyuncuya yaklaşırken; tek elini havaya kaldırır ve “Hakem Kontrolü” diye bağırır. Bu oyuncu o andan itibaren “nötralize” olmuştur. Kendisine atış yapılamaz, kendisi de atış yapamaz, kontrolü isteyen oyuncu bu sırada yer değiştiremez. Ancak oyun diğer oyuncular için -kontrol isteyen de dahil- devam eder.
Oyun sırasında kapsülü biten oyuncular hakemlerden kapsül alabilir. Ancak bu sırada oyun durmaz. Oyuncu loader (kapsül haznesi) kapağını açar; hakem kapsülleri tüpten boşaltır ve uzaklaşır. Oyuncu bu sırada vurulursa elenir. Oyun sırasında kapsül alan oyuncu daha sonra adının yazdırıldığını teyit etmelidir. Kapsül iadesi yoktur.
Oyuncu siperle birlikte hareket edemez. “Elenen Oyuncu Sessizliği”; elenen oyuncunun hiçbir şekilde diğer oyunculara bilgi vermemesidir.
Oyun şu hallerde sona erer; görevin gerçekleşmesiyle, sürenin bitmesiyle, takımlardan birinin tamamen elenmesiyle.
Hakem 3 kez düdük çalarak oyunu bitirir ve “Oyun Bitti” diye bağırır.
Oyun bitince oyuncular silahlarını emniyete alır ve omzuna asar. Havaya veya etrafa atış yapmak kesinlikle yasaktır.
Acil bir durum olduğu takdirde hakem gene 3 düdük çalarak oyunu durduracaktır. Bu durumda herkes sabit kalır ve sorun giderildikten sonra oyun hakem düdüğüyle başlar. Takım kaptanları puanlamada hakemin yanında bulunur. Puanlamada hakemin yanında bulunmayan kaptanın itiraz hakkı yoktur. Oyuncuların sportmence davranması beklenir.
Kurallara veya hakem kararına uyulmaması halinde, hakem takıma ihtar verecektir. Boyandığı halde boyasını silen oyuncu 2 ihtar alır.
3 ihtar alan takım 50 puan kaybeder.
Güvenlik Kurallarının ihlali halinde hakem oyuncuyu oyundan atabilir. Maçı iptal edebilir.

Çiçekli Köy Asmalı Paintball Rezervasyon & Bilgi : 0532 374 6485 – 0507 057 1415 – 0232 377 5442